Rytuały i zaklęcia

Czym jest rytuał?

Z naukowego punktu widzenia, rytuał to zespół powtarzalnych czynów i wypowiadanych słów, które mają znaczenie symboliczne w danej kulturze. Celem przeprowadzania rytuałów jest osiąganie pożądanego efektu, mogą to bardzo zróżnicowane oczekiwania. Rytuał kojarzy się z pradawnymi praktykami, kiedy to wiara w magię i czarownice była na porządku dziennym. We współczesnym świecie można się doszukać jednak takich nowoczesnych form rytuałów, które powtarza każdy z nas, jednak kryje się to pod innym słowem a mianowicie obrzęd.  Mówiąc o obrzędach natychmiast przychodzi na myśl ceremoniał związany z religiami, co jest błędnym założeniem. Świat świecki codziennie korzysta z rytuałów choćby takich, jak kibicowanie na meczu piłkarskim lub weekendowe wycieczki do centrum handlowego.

Rytuały można podzielić na dwie podstawowe grupy: religijne i świeckie.

Rytuały religijne to:

– inicjacja np. chrzest

– przejście np. ślub

– izolacja np. pogrzeb

Rytuały świeckie to:

– polityka np. wiece

– przejście np. egzamin dojrzałości

– rozrywkowe np. kibicowanie na meczu piłkarskim

– codzienne np. rozpoczynanie dnia od kawy

– cielesne np. makijaż

– zawodowe np. inicjacja w nowym miejscu pracy

Każdy z nas niezależnie od wyznania i pochodzenia zawsze w swoim życiu trafia na ten pierwszy moment kiedy ma styczność z rytuałem. Judaizm wytycza pierwszy rytuał w obrzezaniu. To symboliczny zabieg mający podkreślić przynależność do danej grupy etnicznej i kulturowej.

Katolicy również maja wiele rytuałów i są one nazywane sakramentami. Pierwszy z nich, który przechodzi każdy chrześcijanin to chrzest. Jego celem jest oczyszczenie z grzechu pierworodnego i wprowadzenie do wspólnoty.

Wyznawcy Koranu za najważniejszy rytuał uznają pielgrzymkę do Mekki, taki obowiązek spoczywa na każdym wyznawcy Islamu, musi to zrobić przynajmniej raz w życiu aby uznawać się za prawdziwego muzułmanina. Kolejnym ważnym codziennie praktykowanym rytuałem jest modlitwa 5 razy w ciągu dnia.

Moc zaklęcia

Zaklęcie jest kojarzone z magią, jest to zazwyczaj proces składający się z gestów, ruchów i specjalnie przygotowanych słów, które mają na celu wykreować rzeczywistość. Zaklęcie ma odmienić los lub dać szansę uwierzenia w możliwość przeprowadzenia zmian w magiczny sposób. Głównym założeniem przeprowadzania zaklęcia jest wpływanie na podświadomość, co może być również afirmacją.

W ludzkiej cywilizacji magia była obecna przez cały czas równolegle z religią. Przez tysiąclecia różne grupy etniczne wykształciły rytuały, które miały pomagać w życiu człowieka. Można rozdzielić magie na kilka elementów według praktyk: energetyczną, duchową, psychologiczną.  Sama magia ma podział na dobrą i złą. Ze średniowiecza znamy najwięcej przykładów zastosowania złej magii, a właściwie oskarżenia o jej stosowanie i kary jakie wymierzali duchowni. Siła zaklęć w dobrych celach miała zazwyczaj charakter oczyszczający, wspierający, dodający wiary w siebie.

Jak stosować?

Najpowszechniejszy i najprostszy rytuał to palenie świec w różnych intencjach. Kolor świecy jest ważny, np. biel ma za zadanie oczyszczać z negatywnej energii. Czerwień otwiera aurę na miłość. Róż chroni przyjaźń, miłość i wzmacnia pewność siebie. Zieleń chroni prace, dzieci i relacje partnerskie. Złoto to ochrona majątku, pieniędzy wszelkich dóbr materialnych. Fiolet służy medytacji i wzmocnieniu wizji.

Najczęściej stosowane rytuały:

– na miłość mężczyzny

– na miłość kobiety

– wzmocnienie związku

– uwodzenie

– powrotu miłości

– powrotu bliskiej osoby

– zakończenie kłótni

– na zgodę

– na pokojowy rozwód

– zerwanie z przeszłością

– płodność

– poczęcie i macierzyństwo

– po stracie bliskiej osoby

Zawsze jest jakiś mistrz ceremonii, człowiek inteligentny o silnej aurze, który potrafi oddziaływać na inne osoby. Ktoś o tak silnej energii może wypowiadać zaklęcia, zbiór słów, zdań symbolicznie nadając znaczenie. Liczy się cel w jakim jest wypowiadane zaklęcie, jednak niezbędna jest wiara w moc magii.