CHIŃSKI NOWY ROK 2022

Chińczycy przywitali kolejny rok 1 lutego. Zgodnie z 12-letnim cyklem jest to ROK TYGRYSA, który potrwa do 21 stycznia 2023.
Chiński Nowy Rok jest najważniejszym świętem prywatnym i państwowym, ale też piękną tradycją z noworocznym korowodem, kolorowymi pochodami. Najważniejszym elementem obchodów tego dnia jest korowód osób, niosących podobiznę smoka. Wróżby to część tradycji Nowego Roku, od którego rozpoczyna się trwający 15 dni Festiwal Wiosenny zakończony Świętem Latarni. Obchodzi go 1,3 mld Chińczyków z Chin kontynentalnych i 60 mln z innych krajów (m.in. Hongkongu, Tajwanu, Malezji i Indonezji). Świętuje się go też w Japonii, Korei i Wietnamie. Przygotowania do tego najważniejszego dnia w roku trwają już na wiele dni przed samym wydarzeniem.

Aby pozbyć się „śmieci” po starym roku, chińska tradycja nakazuje na Nowy Rok dokładnie wysprzątać dom. W chińskich miastach zawiesza się czerwone latarnie, a drzwi ozdabia złotymi napisami na czerwonym tle. Czerwień w chińskiej tradycji oznacza szczęście, nie może go więc zabraknąć, aby i nowy rok był szczęśliwy. Także potrawy są tradycyjne i mają swoją symbolikę. Na chińskim noworocznym stole znajdziemy na przykład rybę oznaczającą bogactwo, długie kluski dla długowieczności, kulki mięsne i okrągłe ciasteczka ryżowe – symbol trzymania się rodziny razem i pielęgnowania więzi. Nie można zapomnieć o odpowiednim hałasie, który przegoni złe duchy – petardy, gongi i cymbały mają tu swoją znaczącą rolę. W tym roku roku w Pekinie odwołano dziesięcioletni zakaz używania petard, zatem żadne straszydła nie będą miały najmniejszych szans. W święta Chińczycy składają wizyty rodzinne, bardziej tradycyjni odwiedzają świątynie buddyjskie ze „szczęśliwymi” pomarańczami i mandarynkami.

Ten czas powinno się spędzić z rodziną w miejscu, z którego się pochodzi, zatem czas noworoczny wiąże się z masowymi podróżami, co w tym jakże zaludnionym kraju, jest logistyczną łamigłówką.
Co ciekawe – w kraju, w którym nadal (choć coraz rzadziej) jada się psie mięso, w ROKU PSA Chińczycy z okazji nowego roku obsypują swoich czworonożnych pupili prezentami, takimi jak ubranka, smakołyki, zabawki, legowiska.
Symbol psa w chińskiej kulturze
Nieco inaczej rozumiany jest w różnych częściach Chin.
W Chinach Północnych wrzucano podczas święta piątego dnia piątego miesiąca papierowe psy do wody, aby gryzły i przepędzały złe duchy. Papierowe psy dawano także zmarłym, by ich broniły. Chorych umysłowo zanurzano w psich odchodach, aby przepędzić demony, które wywołały opętanie. Martwe psy należy, zgodnie z tajwańskimi wierzeniami, wrzucać do wody, mogą bowiem przemienić się w demony, jeśli się je pochowa. Osoby, które są podejrzewane o bycie demonami, polewa się psią krwią, aby ukazała się ich prawdziwa postać. Jeśli do kogoś przyplącze się pies, oznacza to dla niego zamożność. Jeśli komuś się śni, że gryzie go pies, oznacza to, że przodkowie życzą sobie czegoś do jedzenia. Psa uważa się za towarzysza boga Erlang, który oczyszcza ziemię ze złych demonów.

Zupełnie inne wyobrażenia o psie panują w Południowych i Zachodnich Chinach, a szczególnie wśród zamieszkujących te tereny mniejszości. W baśniach ludowych to pies przynosi człowiekowi ryż, aby miał co jeść. W prowincji Guangdong bardzo popularna jest historia o wiernym psie. Opowiada ona o mężczyźnie, który żył w III wieku i podczas przerwy w podróży – zasnął na łące. Trawa zapaliła się, a pies, nie mogąc obudzić swojego pana, pobiegł do rzeki i zwilżył łąkę wokół śpiącego pana. Uratował go, lecz sam padł z wycieńczenia. Odbył się pogrzeb zwierzęcia, a jego grób nazwano „Grobem wiernego psa”. W podobnej historii pies strzeże bagażu swego pana aż do śmierci. U Yao (mniejszość narodowa Chin Południowych) pies uważany jest za przodka tego ludu. Przekonanie to wywodzi się z legendy, według której cesarz Chin, długo ale bezskutecznie walczący z wrogami, obiecuje wreszcie, że temu, kto przyniesie mu głowę wrogiego przywódcy, da własną Córkę za żonę. Z głową zabitego zjawia się pies, któremu cesarz wbrew swojej woli musi oddać córkę. Pies i dziewczyna przenoszą się w góry i biorą ślub. Ich potomkami są Yao, którzy jeszcze dzisiaj noszą „psie czapki”, i oczywiście nie jedzą psiego mięsa. W Północnej Azji szeroko rozpowszechnione są opowieści o ludziach-psach, mających ciało człowieka, ale głowę psa. Według niektórych chińskich relacji stwory takie istnieją nawet na jednej z wysp na wschód od Korei. Uderza fakt, że rzadko wymieniane są w tekstach psie imiona; mówi się po prostu o „żółtym psie” lub podobnie. Dziś wybiera się dla psów imiona zagraniczne, nigdy zaś takie, które mogłyby być także imionami ludzi. „Czarny pies” to mężczyzna uganiający za kobietami.

Urodzeni w roku psa
Rok psa: 1938, 1950, 19562 1974, 1986, 1998, 2010, 2022 i 2034.
Osoby urodzone w roku psa uważane są za szczęściarzy.
Szczęśliwe liczby: 3, 4, 9
Szczęśliwe kolory: czerwony, zielony i fioletowy
Szczęśliwe kwiaty: róża, storczyk
Szczęśliwe dni: 7 i 28
Szczęśliwe kierunki: wschód, południe i północny wschód
Szczęśliwe miesiące: 6, 10 i 12
Pies posiada mnóstwo pozytywnych cech. Kieruje się etyką i ma bardzo wysoką świadomość społeczną. Nie jest egoistyczny, wspiera innych oraz inicjuje działania na rzecz potrzebujących. Pies posiada silny instynkt opiekuna, a swoją opieką otacza zwłaszcza osoby słabsze. Pies bezinteresownie poświęca innym swój czas i uwagę. Jest uczciwy i nie boi się ciężkiej pracy. Nie dba o bogactwo i majątek, ale zawsze jest szczodry. Posiadają wysokie wymogi moralne i często krytykują innych za ich błędy. Pasują do osób urodzonych w Roku Konia, Tygrysa i Zająca.Warto jednak pamiętać, że Pies to także urodzony konserwatysta. Nie przepada za rewolucyjnymi przemianami, zdecydowanie woli znane sobie okoliczności i za wszelką cenę dąży do utrzymania stałych elementów w swoim życiu i otoczeniu.

Jaki będzie ROK PSA 2018?
Skoro osoby urodzone w roku psa mają tyle zalet, nic dziwnego, że horoskop chiński 2018 roku przewiduje dużo pozytywnych wydarzeń na całym świecie. To właśnie teraz mamy szansę na rozwijanie pokojowej współpracy oraz wspieranie siebie nawzajem. Rok PSA niesie obietnicę porozumienia, rozwiązywania konfliktów, pojednania i otwartości na dialog. Widmo wojny globalnej z pewnością się oddali. Świat może zaniepokoić wzmożona aktywność ruchów konserwatywnych, a nawet nacjonalistycznych. Na szczęście chęć pojednania i wysłuchania każdej ze stron spowoduje, że możemy liczyć na polubowne zakończenie sporów oraz znaczną poprawę w polityce międzynarodowej i gospodarce. W 2018 roku możemy liczyć na rozpoczęcie wielu nowych projektów, których głównym celem będzie poprawa jakości życia wszystkich ludzi. Rozwój gospodarczy to jeden z głównych elementów cechujących ROK PSA. W naszych portfelach znajdzie się więcej pieniędzy, ale też ogólne samopoczucie ludzi będzie o wiele lepsze. Rok Psa sprzyja także zaczynaniu trwałych i stabilnych związków. Co uda się zacząć w 2018 roku, w kolejnych latach przyniesie wielki sukces. Najważniejsza jednak będzie rodzina i inne bliskie relacje. Z pewnością okaże się, że wydatki i starania bardzo się opłaciły.