CO KRYJĄ SNY?

 

CO KRYJĄ SNY?

Co noc pojawiają się w naszej głowie. Dotykają podświadomości i próbują wskazać nam, co jest dla nas najważniejsze, o czym marzymy i czego się boimy. Pokazują nam nasz wewnętrzny świat, który staramy się sami przed sobą schować gdzieś głęboko. Śnimy prawie zawsze, ale często nie pamiętamy, o czym. Wtedy mówimy „nic mi się nie śniło”, choć niekoniecznie tak właśnie jest.

Jeśli uda nam się zapamiętać sen, na ogół są to zamglone obrazy z wyraźnymi poszczególnymi elementami. Wtedy staramy się dowiedzieć, co one oznacza. Często po przebudzeniu towarzyszą nam silne odczucia i emocje związane ze snem. Zdarzają się i takie, które przez cały dzień nie dają o sobie zapomnieć. Wiele osób sięga do sennika, szukając w nim pojedynczych przedmiotów czy czynności. Tymczasem interpretacja snów jest bardzo trudna. Poszczególne znaki są ze sobą powiązane, stanowią integralną całość. Dlatego często nieumiejętnie interpretowanie snu całkowicie zmienia jego sens.

Wiele osób doświadcza powtarzających się snów. Często są to koszmary. Skąd się biorą? Są jak raca ostrzegawcza. Tu jest coś, co stanowi nierozwiązany problem, na co trzeba zwrócić uwagę. Dlatego nie powinniśmy usilnie starać się o nich zapomnieć, a wręcz odwrotnie – spróbować przeanalizować.
Większość powracających snów pokazuje nam niczym w krzywym zwierciadle wydarzenie z przeszłości, które wywołało w nas traumę, choć my sami temu wydarzeniu niekoniecznie przypisujemy aż taką wagę. Często jest symbolem jakiegoś schematu, w którym tkwimy z powodu powtarzanych przez nas zachowań, strachu przed czymś, albo sytuacji, uczuć, myśli, które cały czas wypieramy ze świadomości. Zdrada partnera, śmierć bliskiej osoby, spotkanie potwora, znalezienie się w mrocznym miejscu, spadanie, ucieczka…Znasz te motywy z własnych snów? To one najczęściej stanowią temat koszmarów powracających. Mogą pojawiać się co noc lub z małymi przerwami, gdy sytuacja lub problem trwa aktualnie. Czasem wracają po latach, gdy znajdziemy się w podobnym położeniu, popełnimy ten sam błąd, co przed laty, spotkamy osobę z przeszłości.

Co jeszcze kryją nasze sny?

Będziemy szukać razem odpowiedzi.