CO POWIESIĆ NA CHOINCE….

Aby zapewnić sobie udany kolejny rok.

Dla każdego z nas jest oczywiste, że przed Świętami w domu musi zagościć piękna choinka. W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, uważa się za symbol życia, trwania i płodnościJednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ustrojone w jednakowe bombki z hipermarketu drzewko jest może komercyjnie ładne, ale nie spełnia swoich magicznych funkcji. Tymczasem warto przyjrzeć się tradycji naszych przodków, aby na naszej choince zawisły ozdoby, które zaczarują nasz następny rok.

Kolorowe łańcuchy

Zacieśniają więzi w rodzinie, scalają ją. Najlepiej, aby bliscy sobie ludzie zrobili go sami, łącząc ze sobą kółeczka z kolorowych papierków, z bibuły lub słomy. Musiał być długi, aby można nim było dokładnie opleść całą choinkę, tak, aby nikt z rodziny nie pozostał poza jego mocą. Tylko taki pomagał utrzymać jedność i nierozerwalność więzów łączących domowników i dalszych krewnych. Łańcuchy przypominały też o zniewoleniu grzechem.

Gwiazda

To silny symbol, bowiem prowadziła Trzech Króli. Jej miejsce znajdowało się zawsze na czubku choinki na pamiątkę gwiazdy, która wskazywała drogę Królom lub, jak uważają inni, Mędrcom chcącym się pokłonić Dzieciątku. W tradycji ludowej gwiazda miała także pomagać znaleźć drogę do domu tym, którzy wyjechali.

Dzwoneczki

To oczywisty znak radości. Dzwoneczki zwiastują dobre nowiny. Można wykonać je samemu z tektury i okleić złocistym lub srebrnym papierem. Mają ogłaszać radość z pokonania zła. Wieszając je na choince, zapewniamy naszej rodzinie i oczywiście sobie dużo dobrych nowin.

Anioł

Jest opiekunem domu i ludzi. Ten dobry duch miał chronić dom i jego mieszkańców przed złymi mocami. Powieszenie go na choince gwarantuje, że jego dobre oko będzie czuwać nad bezpieczeństwem rodziny, a jego magiczne skrzydła otoczą wszystkich bliskich troskliwie na cały rok.

Orzechy

To wróżba całorocznego dobrobytu. Wiesza się włoskie orzechy, wbijając w każdy cienki drucik. Można zawinąć je w sreberka, kolorowe papierki lub zostawić w ich naturalnej postaci, która na zielonym drzewku ma szczególnie dużo uroku. Warto pamiętać, że poza dobrobytem zapewniały mądrość i siłę.

Jabłka

Symbolizują biblijne jabłko, którym wąż kusił Adama i Ewę. Wieszano małe i średniej wielkości, a by ich magiczna moc działał – koniecznie powinny być czerwone o twardym miąższu. Miały zapewniać domownikom zdrowie urodę i zdrowie.

Ptaszki

Uniwersalny symbol szczęścia i radości. Ptaki są posłańcami boskiej miłości i pokoju. Przynoszą dobrą nowinę, zwiastują dobrobyt i radość.

Bombka w kształcie kuli

Kolistość zdobienia choinki i kulistość bombek choinkowych są symbolem ciągłości i powtarzalności życia ludzkiego, odradzania się, nieskończoności i całości stworzenia, a przede wszystkim wieczności trwania.

Lampki choinkowe

Ich światło oznacza Jezusa. Oświetlają drogę zagubionym. Oświetlenie choinki broniło dostępu złym mocom, a także miało odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi (zły urok).

Ciasteczka, pierniczki, cukierki, czekoladki

Wieszano je, aby życie było radosne i słodkie. Pierniczki miały zapewniać miłość, przychylność sił nadprzyrodzonych, a także długie i zdrowe życie.

Teraz sami zdecydujcie, czy Wasza tegoroczna choinka będzie komercyjna, czy magiczna. Możecie zapewnić sobie wiele dobrych wróżb na nowy rok, wystarczy pięknie ubrać drzewko.