Nie daj sobie wmówić, że coś z Tobą jest nie tak.

Nie daj sobie wmówić, że coś z Tobą jest nie tak.

9 sygnałów świadczących o tym, że ktoś manipuluje Tobą i chce, żebyś zaczął podejrzewać u siebie chorobę psychiczną

Gaslighting – nazwa jeszcze mało znana, ale ofiarą może paść każdy z nas. Szczególnie jeśli masz w życiu gorszy czas i jesteś podatna na manipulacje ze strony osób z bliskiego otoczenia. Możesz nawet nie zauważyć, że sieć tkana jest wokół Ciebie od dawna i pozostawia Ci coraz mniej szans ucieczki.

Zjawisko to polega na manipulowaniu bliską osobą, w celu doprowadzenia do tego, że zwątpi ona w swoje zdrowie psychiczne. Technikę tę stosują często małżonkowie, którzy są niewierni i widzą, że partner zaczyna coś podejrzewać. Czasem stosują ją szefowie, którzy chcą by ich pracownicy jeszcze bardziej angażowali się w swoje zadania, nawet kosztem zdrowia czy życia rodzinnego.

Co gorsza, gdy ofiara wyraża swoje wątpliwości, dowiaduje się, że są one jedynie kolejnymi dowodami na jej chorobę psychiczną. Sieć się zaciska coraz mocniej, a ofiara czuje się coraz bardziej zagubiona, bezwartościowa, zakompleksiona.

Sprawdź, czy nie jesteś ofiarą gaslightingu:

(pamiętaj, że w razie wątpliwości możesz w każdej chwili dzwonić do naszych doradców 708-677-786 )

  • 1. Uporczywie myślisz, czy jesteś zdrowy psychicznie.

Jeśli takie wątpliwości nachodzą Cię często po spotkaniu z konkretną osobą, warto zastanowić się, czy nie stosuje ona wobec Ciebie tej techniki manipulacyjnej. Jeżeli sięgniesz pamięcią wstecz i zauważysz, że kiedyś te spotkania wyglądały całkiem inaczej, a wraz z każdym kolejnym takie niepokój u Ciebie powstał i powoli narastał – jak najszybciej odetnij wszselkie kontalkty z tą osobą!

  • 2. Ktoś notorycznie mówi Ci, co czujesz.

Jakim cudem ktoś może lepiej wiedzieć od Ciebie, co dzieje się w Twoim wnętrzu? Nikt, oczywiście. Gdy ktoś zaczyna opisywać nasze uczucia, często pod pozorem pomocy w ich nazwaniu i wyrażeniu, powinna nam się zapalić czerwona lampka. W zasadzie powinien robić to tylko Twój terapeuta. Nawet wróżka czy jasnowidz przedstawi Ci moliwości, to, co możesz zrobić dalej, pokazuje frogi. Jednak gdy ktoś notorycznie wmawia Ci, co czujesz – przyzwyczajasz się do takiego stanu rzeczy i tym samym stajesz się podatna na manipulację.

  • 3. Ciągle się tłumaczysz

To bardzo częsty przejaw manipulacji typu gaslihting. Codziennie wielokrotnie tłumaczysz się ze swoich zachowań i słów – powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Szczególnie niebezpiecznie robi się wtedy, gdy robisz to już bez zapytania, a z własnej potrzeby. Właśnie zostałaś doprowadzona do stanu, w którym nie masz zaufania do własnego oglądu sytuacji.

  • 4. Bez przerwy obawiasz się, że ktoś żle zinterpretuje Twoją wypowiedź

Zdarza Ci się odczuwać, że Twój świat się kurczy? Najprawdopodobniej w obawie przed kolejną interpretacją swoich wypowiedzi czy zachowań, zaczynasz rezygnować z ważnych dla Ciebie reakcji, poglądów, aktywności. Jeśli często rezygnujesz z powiedzenia czegoś, ponieważ boisz się, że Twoje słowa zostaną źle zinterpretowane, musisz przyjrzeć się bliżej swojej sytuacji. Jeśli tego potrzebujesz, pomogą Ci nasi doradcy, cały czas dostępni pod numerem telefonu: 708-677-786 .

  • 5. Oszukujesz swoich bliskich

Jeśli masz bliską osobę, której mówiłaś niemal wszystko, a teraz unikasz rozmów o swoich myślach i uczuciach, to jest to powód do niepokoju. To niezmiernie niebezpieczna sytuacja, ponieważ odcina Cię od pomocy i wsparcia najbliższych osób.Niezależnie przecież, czy rzeczywiście cierpisz na chorobę psychiczną, czy jesteś ofiarą gaslightingu, najbliższa osoba na ogół Ci pomoże. Szczera rozmowa mogłaby pomóc zdemaskować tę sytuację.

  • 6. Spodziewasz się najgorszego

Ponieważ dopatrujesz się u siebie początków którejś z chorób psychicznych, zaczynasz szukać w Internecie lub w innych źródłach informacji o niej. Próbujesz dopasowywać choroby do swoich rzekomych objawów. Czytasz o możliwych drogach jej rozwoju, aż w końcu fiksujesz się na tym, że z tym wszystkim będziesz musiał się zmierzyć.Myśli stają się natarczywe, w końcu obsesyjne, co sprawia, że żyjesz w ciągłym napięciu.

  • 7. Stajesz się notorycznym kłam

Kłamstwo służy nam często jako mechanizm obronny. Osoby podlegające gaslightingowi używają go coraz częściej, ponieważ chcą uniknąć kolejnej sytuacji, która zachwieje ich przekonaniem o własnej poczytalności. Najczęsciej po (niekoniecznie słusznym) rozważeniu, że dana prawdziwa informacja może świadczyć o Twojej chorobie psychicznej.

  • 8. Masz wieczne poczucie winy

Masz poczucie, że druga osoba chciałaby budować z Tobą uczciwy związek, ale Twoja choroba uniemożliwia realizacje tego planu. To, co nazywasz chorobą, jest najczęściej po prostu większą wrażliwością, którą wykorzystuje manipulator. Tę cechę swojego charakteru zaczynasz traktować jako coś wrogiego i niepożądanego, a przez to spada Twoje poczucie własnej wartości.

  • 9. Czujesz się całkowicie zagubiony

Ostatecznym stanem, do którego chce doprowadzić Cię manipulator, jest poczucie zagubienia. Kiedy sądzisz, że nie jesteś już w stanie odróżnić prawdy od kłamstwa, on może robić z Tobą co tylko zechce.

Jeśli rozpoznajesz, że w swoim życiu doświadczasz podobnych sytuacji jak powyżej opisane, nie lekceważ tego! Pamiętaj, że sieć się zaciska. Porozmawiaj o tym! Jeśli obawiasz się rozmowy z bliskimi – zadzwoń do naszych doradców 708-677-786. Nie zwlekaj, liczy się każdy dzień.