IMIENNIK c.d

Dagmara

Imię Dagmara przyszło do nas z Danii. Językoznawcy sądzą, że jest to żeński odpowiednik znanego w średniowieczu imienia Dagomar, które znaczyło mający dobrą sławę. Jest jeszcze inny ślad: pierwszą Dagmarą odnotowaną przez historię była czeska księżniczka, która w trzynastym wieku została duńską królową. Tak więc być może imię to jest słowiańskiego pochodzenia i na początku brzmiało (z czeska) Dragomira. Liczbą tego imienia jest święta i tajemna siódemka. Zgodnie ze swoją liczbą, a może i dlatego, że imię to brzmi jak czary-mary, Dagmary to natury romantyczne. Mają bogate życie wewnętrzne i, zazwyczaj, wszechstronne zainteresowania. Pociąga je wszystko, co głębokie, tajemnicze, co budzi nieziemskie dreszcze. Wiele z tego, co dzieje się w głębi ich dusz, pozostaje ich tajemnicą, zaś najbliżsi mogą obserwować tylko skutki ich wewnętrznych odkryć, burz i oświeceń.

Dagmary często swoimi decyzjami zaskakują swoje otoczenie. Są niezależne lub nawet nieobliczalne: mało cenią sobie rozsądek i rozwagę, i kierują się sobie tylko znanymi racjami. Zwykle przy tym ufają swej intuicji, która ich nie zawodzi. Spośród znaków zodiaku najchętniej będą nosić to imię dziewczęta ze znaków Wodnika i Skorpiona oraz Ryb i Koziorożca. Dobrze też będą się czuły z tym imieniem Panny i Bliźnięta, a także Raki, które z pewnością zostaną nawiedzonymi artystkami. Imię to nadane ognistym Baranom, Lwom lub Strzelcom nastraja je do buntów i pasji; mało też jest wskazane dla Byków i Wag (znaków planety Wenus), gdyż nie obiecuje ono zbyt wielu wygód i przyjemności.

Dorota

Dorota (Doro-thea), jak i drugie podobne imię, Teodora, znaczy po grecku dar bogów. Z pewnością na początku imię takie nadawano dziecku szczególnie upragnionemu. Potem zaczęto rozumieć, że Dorota nie tylko sama jest darem bożym, ale i dary od boga przynosi. Liczbą imienia jest siedem, a więc liczba święta i mistyczna, liczba planet znanych w starożytności, liczba dni tygodnia, grzechów głównych, cudów świata i tak dalej. Ludzie podlegający wpływom liczby siedem żyją zwykle na swój własny sposób, często gdzieś na uboczu i zajmują się sprawami, które znane są tylko wąskim grupom wtajemniczonych. Doroty są niezależne i często się zdarza, że swoimi poglądami i sposobem życia wręcz wyprzedzają epokę, a opowieści o czynach szalonej (pra)babci imieniem Dorota długo pozostają w pamięci zadziwionych potomnych. Wokół siebie stwarzają świat im bliski, często dziwny dla innych ludzi, a który im do szczęścia wystarcza. Niekiedy, wiedzione osobliwą intuicją, znajdują coś, na co jest zapotrzebowanie wśród ludzi, i wtedy, bez żmudnych starań, dorabiają się fortun, sukcesu, sławy – rzeczy, na których im specjalnie nie zależy. Nawet jeśli są znane i popularne, Doroty uskarżają się, że tak naprawdę nikt ich nie rozumie ani ich duchowych potrzeb.

Doroty, jeżeli są artystkami, działają w awangardowych kierunkach sztuki. Jeżeli pracują w bardziej pospolitych dziedzinach życia, zaskakują otoczenie bogactwem swoich pomysłów, dla których często nie ma od razu zastosowania. Chętnie przyłączają się do różnych grup duchowych poszukiwaczy, a może i do… sekt. Dzieci wychowują według oryginalnych metod pedagogicznych. Nigdy nie należą do szarej większości społeczeństwa. Jednak mimo tych wszystkich osobliwości nie popełniają wielkich błędów, potrafią dokonywać trafnych wyborów i mogą zaufać swojej intuicji, która ich nie zawodzi. Jest w Dorotach coś, co nie pozwala im spocząć na laurach ani zasiedzieć w jakiejś mieszczańskiej małej stabilizacji. Tak się przejawia wpływ planetarnego patrona ich imienia – Urana, który jest planetą rewolucjonistów i ludzi niepogodzonych ze swym losem. Wśród znaków zodiaku Dorota to przede wszystkim Wodnik. Można ją też sobie wyobrazić jako niezależnego i twardego Koziorożca, swobodnego Strzelca, świadomą siebie Pannę, energicznego Barana oraz jako Bliźnięta, znak przodujący, jeśli chodzi o zmiany i urozmaicenia. Doroty ze znaków Lwa, Skorpiona i Ryb w większym stopniu będą skłonne do wszelkich dziwactw. Wibracje tego imienia są za to mało zrozumiale dla Byków, Raków i Wag.

 

Damian

Damian tworzy parę z Kosmą, zupełnie jak Cyryl i Metody. Święci Kosma i Damian, bracia bliźniacy, żyli w IV wieku w Syrii i byli lekarzami. Zostali obaj patronami lekarzy i aptekarzy, i malowano ich z narzędziami chirurgicznymi w ręku. Imię Kosma (Kosmas) pochodzi od porządku, ładu po grecku: kosmos. Za to imię Damian, niewątpliwie również greckie, pozostało do dziś niewyjaśnione. Imiona te nadawano bliźniętom; noszą je na przykład młodzi Kiemlicze w Potopie. Dziś jednak imię Kosma (lub Kuźma) poszło w zapomnienie, za to Damian pozostał w użyciu. Liczbą imienia jest dwójka, liczba, która łagodzi obyczaje, skłania do zgody i kompromisów. Zgadza się to z postacią św. Damiana, który działał w zgodnym zespole ze swym bratem. Dlatego imię Damian najbardziej jest odpowiednie dla mężczyzn o temperamencie, którzy daje silna w horoskopie planeta Wenus. Owi synowie Wenus wygłaszają wyważone poglądy, obce są im skrajne stanowiska, swoje decyzje konsultują z całym otoczeniem i wszystkim chcieliby dogodzić. Z racji wrodzonego zmysłu harmonii mają ucho wrażliwe na muzykę, a oko na piękne malarstwo, modę i architekturę. Spośród znaków zodiaku najbliższa idealnemu Damianowi jest Waga (Bliźnięta dopiero w drugiej kolejności), a także Byk, Rak i Ryby. Na pewno dla ognistego temperamentu Baranów, Lwów i Strzelców to imię będzie zbyt łagodne.

Dawid

Dawid po hebrajsku znaczy ukochany. Król Dawid, który żył dokładnie trzy tysiące lat temu, jest jednym z najsławniejszych bohaterów Biblii. Liczbą imienia Dawid jest siódemka i to by tłumaczyło tak różnorodne talenty tego żydowskiego króla. Mało kto jest jednocześnie biegłym muzykiem, mistrzem sztuk walki i wybitnym władcą. A siedem to właśnie liczba ludzi wszechstronnie utalentowanych, choć może trochę dziwnych i nietypowych. Dziś imię Dawid wskazuje przede wszystkim na talenty artystyczne. Ale nie dziwmy się, jeżeli mały Dawid oprócz gry (powiedzmy) na perkusji zechce trenować także… karate! Dawidowie mają bowiem własne pomysły na życie, które mogą daleko odbiegać od wzorców, jaki podsuwa im rodzina czy szkoła. Są mało podatni na wpływy z zewnątrz, mają własne zdanie na różne sprawy i trudno dają się przekonać, że może być inaczej. Nie boją się ani samotności, ani tego, że nikt nie idzie w tę samą stronę co oni. Ich mocna stroną jest za to poczucie humoru i zimna krew w trudnych sytuacjach. To rzadkie dziś imię najlepiej nadaje się dla urodzonych w znaku Wodnika, w tym znaku zodiaku, który harmonijnie łączy wpływy Marsa i Wenus. Również dobrze posłuży to imię Bliźniętom, Strzelcom, Pannom i Skorpionom. Na drugim końcu skali leżą takie znaki jak Ryby, Rak i Byk, dla których imię to wydaje się zbyt zobowiązujące i wprowadza zbyt duże napięcia.