Intuicja – magiczny szósty zmysł

Mówi się, że jedni ją mają, inni nie. Do końca nie wiemy jak działa, nie znamy jej mechanizmów.

Intuicja często chroni nas, pomaga uniknąć zagrożenia, albo odnieść sukces.

Na pewno zastanawiasz się czasem, czy i Ty ją posiadasz. Zastanów się więc, czy:

Zdarzało Ci się nie iść na umówione spotkanie, zmienić plany, wyczuć czyjeś niedobre zamiary?

A może czasem mimo pośpiechu, nagle decydujesz się zdjąć nogę z gazu, zmieniasz trasę albo przekładasz termin wyjazdu?

To właśnie intuicja, zwana czasem szóstym zmysłem, podpowiada Ci niczym głos wewnętrzny.

Ma ona przewagę nad myśleniem logicznym, bowiem działa znacznie szybciej.
Jeszcze nawet w drugiej połowie ubiegłego wieku uważano kierowanie się przeczuciem za świadectwo zacofania. Wielu specjalistów z dziedziny psychologii uważało ludzi o dużej instuicji za osoby o niskim poziomie intelektualnym, które z powodu braku umiejętności logicznego myślenia kierują się szóstym zmysłem. Dopiero, gdy naukowcy zajęli się na poważnie badaniami nad mózgiem, intuicja nie tylko wyszła znów na światło dzienne, ale i zyskała należną jej uwagę.

Okazało się, że intuicja to istotna część naszej podświadomości. Gdy nasz szósty zmysł dochodzi do głosu, bez udziału świadomości zaczynamy błyskawicznie kojarzyć fakty. Uaktywnia się też wrażliwość na bodźce, stąd wynika wzmożona wyjątkowa czujność, wyostrzają się zmysły – wzrok, słuch, ale również smak, powonienie i dotyk. Zdobyte dzięki wyostrzonym zmysłom informacje łączą się w jeden wewnętrzny głos. Tak właśnie działa intuicja, czyli szósty zmysł.

Czy dzięki intuicji możemy przepowiedzieć przyszłość? Oczywiście, że nie, ale zdziwisz się, gdy zaczniesz sobie uświadamiać, ile razy miała ona wpływ na Twoje decyzje, wybory, a zatem i na bieg Twojego życia.

Po pierwsze – pomaga Ci określić, z którymi ludźmi się dogadasz, a których lepiej omijać z daleka. Często mówi się, że jest między Wami chemia. To instuicja podpowiedziała Ci, że warto z tymi osobami nawiązać relacje. Gdy trafisz wreszcie na swoją drugą połówkę, intuicja bezbłędnie wskaże ci rywalki, podpowie też, co robić, by zażegnać ewentualny kryzys. Wejdziesz do sklepu, który zwykle omijasz i kupisz coś, co w zasadzie nie jest Ci potrzebne, a po chwili okaże się, że…jest niezbędne, mimo, że trudno byłoby to przewidzieć.

Gdy w sytuacjach kryzysowych stajesz przed wyborem: uciekaj albo walcz, to intuicja pomoże Ci podjąć decyzję.
Jeśli w zachowaniu bliskiej osoby zachodzi nawet minimalna zmiana, potrafisz od razu ją wyczuć. Dlaczego? Twoja podświadomość przechowuje schematy: mimikę, ton głosu, zachowanie. Intuicja podpowiada Ci, że coś tym schematom się wymyka.

Zacznij wsłuchiwać się w jej głos, ale uważaj – nie szukaj na siłę. Pamiętaj, że gdy do głosu dopuścisz swoje lęki, podejrzenia, emocje – nie używasz już intuicji. Oczyść umysł i staraj się widzieć i słyszeć jak najwięcej, a pomożesz swojej intuicji się rozwijać. Pamiętaj też, że nie zawsze logika i analiza są tym, czym warto się kierować. Pracuj nad swoim wnętrzem, a ono odwdzięczy Ci się, kiedy tylko będzie potrzeba.