NLP – co to jest?

Neurolingwistycznego programowania, czyli NLP, to to między innymi sztuka rozgryzania ludzi. to narzędzie pozwalające zmienić właściwie każdy obszar życia. Popularność metoda ta zawdzięcza światu marketingu i polityki, którym oddaje ogromne usługi. Szkolenie NLP, na podstawowym poziomie, przechodzi większość sprzedawców. Dzięki temu w kilka sekund po wejściu klienta do sklepu sprzedawca wie, z kim ma do czynienia. Jeśli dobrze zeskanuje klienta, będzie w stanie sprzedać mu dosłownie wszystko. Na treningu NLP dosłownie każdy może się nauczyć używania czegoś, co nazywane jest matrycą współrzędnych. Słowa dają nie więcej niż 7% informacji – reszta to komunikacja niewerbalna. Komandosi skanują człowieka dosłownie w mniej niż jedną sekundę.

Jak wykorzystać mowę ciała do osiągnięcia własnych celów?

Przykładając matrycę współrzędnych do obcego człowieka, nie poznamy, oczywiście, jego adresu, stanu konta, nie dowiemy się, czy lubi kolor żółty, ale dostaniemy znacznie istotniejszą wiadomość: czym kieruje się ten człowiek w życiu, do czego dąży, jakie są jego wybory wewnętrzne.
NLP może być wspaniałym narzędziem dla lekarzy, pedagogów, psychologów, nauczycieli, ale i dla każdego z nas w życiu codziennym. NLP pozwala zobaczyć to, co sygnalizujemy podprogowo, a nie tylko to, co mówimy. Pozwala wniknąć znacznie głębiej.
Jedna z matryc stosowanych w NLP nazywana jest „podobne do”. To prawo stare jak świat: szukamy tego, co już znamy. Czujemy się dobrze w towarzystwie kogoś, kto jest ubrany podobnie do nas. Nie tak samo, ale w podobnym stylu lub podobnych kolorach, są miejsca, w których czujemy się dobrze, choć nie wiemy, dlaczego. Najczęściej ma to związek z przestrzenią czy wydarzeniem z wczesnego dzieciństwa. NLP pomaga znaleźć tego rodzaju prawidłowości, odkryć, co daje nam poczucie bezpieczeństwa, bo tak naprawdę każdy z nas szuka w życiu bezpieczeństwa i energii. Czerpiemy je z różnych źródeł.
NLP może dać nam lepsze zdrowie, lepszą miłość, lepszy seks. Może zmienić dosłownie każdy obszar życia. To nie jest cudowna pigułka, eliksir szczęścia, lecz narzędzie do jego osiągnięcia.
Musimy pamiętać, że szczęście nie jest dane raz na zawsze. Błędem większości z nas jest myślenie, że uszczęśliwi nas ślub, awans albo nowiutki, czerwony mercedes. W życiu tymczasem jest miejsce na wszystko: na pracę, miłość, naukę, seks, przyjaciół, mercedesa, taniec i wąchanie kwiatów. I dopiero zharmonizowanie tego wszystkiego – i to nie zharmonizowanie raz na zawsze, ale właściwie ciągłe szukanie równowagi – zapewnia poczucie szczęścia.

NLP pozwala przeprogramować wydarzenia naszego życia poprzez przeprogramowanie systemu wartości, cech charakteru, odruchów. To wszystko normalnie pozostaje poza kontrolą logiki i wolnej woli. Możemy zmienić całe nasze życie. Problemem tak naprawdę jest uświadomienie sobie, co właściwie chcemy zmienić i uzyskanie wewnętrznej zgody na zmianę. Ludzie często pozostają w trudnych, niewygodnych dla siebie sytuacjach dlatego właśnie, że boją się zmian.
NLP nie uczy zapominania o tym, co złe. Każde nieprzyjemne wydarzenie, każdą fobię można przetransformować, oddzielić wartość informacyjną od emocjonalnej. Informacja zostaje, traktowana w dalszym życiu jako doświadczenie, z którego można korzystać. Emocje, czyli energia, wracają zaś do nas – już bez obciążenia negatywną informacją. NLP daje nam wiedzę, jak zarządzać swoim potencjałem. Jak osiągać cele bez względu na to, czego dotyczą. Jak przekonywać innych do swoich racji. NLP bywa też wykorzystywane do manipulowania ludźmi. W rękach niewłaściwej osoby może być równie niebezpieczne.