Rokuyõ

Rokuyõ

Rokuyõ jest nazwą japońskiego kalendarza, który przedstawia prosty schemat szczęśliwych i pechowych dni w miesiącu. Sama nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza „ co sześć świateł”. Kalendarz ten przedstawia sześć rodzajów dni co ułatwia przewidzenie czy będzie się miało danego dnia szczęście czy też nie. Powszechnie stosowany jest przy planowaniu ślubów oraz pogrzebów. Teraz w bardzo łatwy sposób i Ty możesz sprawdzić czy będziesz mieć szczęście w danym dniu. Jest sześć oznaczeń zwanych rokki. Są to kolejno:

  • Senshõ– Oznacza dobry czas dnia przed południem i pechowy po południu. Dlatego też lepiej robić wszystko rano, a później odpuścić, bo prawdopodobnie nie wyjdzie.
  • Tomobiki– nazwa ta oznacza „przyciągać przyjaciół”. W tym dniu lepiej nie organizować pogrzebów, by nie ściągnąć na nikogo śmierci oraz lepiej unikać przyjaciół przynoszących pecha, bo mogę Cię nim zarazić.
  • Senbu– najlepiej nie planować nic ważnego do południa, ponieważ czas ten rządzony jest przez pech. Dopiero w godzinach popołudniowych wszystko powinno się udać.
  • Butsumetsu– oznacza dzień śmierci Buddy i jest najbardziej pechowym dniem ze wszystkich. Najlepiej unikać wtedy wizyt u lekarzy, podpisywania ważnych kontraktów, brania ślubów czy organizowania jakichkolwiek wydarzeń. Dzień butsumetsu jest jak nasz Piątek 13, tylko częściej.
  • Taian– Oznacza najszczęśliwszy dzień ze wszystkich. Każde przedsięwzięcie powinno dojść do skutku,a z Tojej twarzy nie będzie znikać uśmiech.
  • Shakkõ– czyli godzina konia. Tylko działania podjęte w czasie 11-13 mają szansę powodzenia. Działanie w innych godzinach dnia może rozgniewać bogów i przynieść pecha.

W listopadzie 2016 rokki rozkładaja się następująco:

tabela