Wróżby Egipskie

Wróżby Egipskie

Wróżenie, inaczej wróżbiarstwo, dywinacja, to zespół czynności związanych z próbami przepowiadania przyszłości z pomocą różnorodnych przedmiotów oraz technik, a według niektórych interpretacji i sił nadnaturalnych.
Wróżbiarstwo jest tematem znanym od tysięcy lat. Od 3000 r p. n. e. Dolina Nilu stała się kolebką magii.
Dzięki hieroglifom używanych przez Egipcjan wiemy, że religia i magia były ze sobą powiązane. Thot, najwyższy władca domu życia był bogiem lecznictwa, matematyki i astronomii. Twierdzono, że jest on autorem tajemniczych ksiąg odsłaniających sekrety alchemii i wiedzy o wszechświecie. W Egipcie bardzo intensywnie wierzono w skuteczność magii. Podobno dziś bardzo popularny Tarot pochodzi ze starożytnego Egiptu, jako pozostałość „Księgi Thota”. Kapłani szukając odpowiedzi na pytania odnośnie przyszłości, dedukowali patrząc w niebo. W ułożeniu gwiazdozbiorów, czy też ruchach planet dostrzegali pewne prawidłowości, które kierują całym naszym życiem. Przedstawiali to za pomocą sekwencji obrazów, łącząc je ze znakami hieroglificznymi.
Wśród starożytnych egipskich artefaktów, które przetrwały do naszych czasów znajdują się amulety i biżuteria. Amulety mogły występować samodzielnie, jako figurki bądź zawieszki lub występować jako element kompozycji naszyjników, pierścieni itp.
Amulety to przedmioty, które chronią nas przed złymi rzeczami, kłopotami i problemami życia codziennego. W życiu codziennym pomagały uniknąć wszystkiego co najgorsze, a po śmierci ułatwiały duszy dalszą drogę. Każdy z amuletów posiada własna historię.
Jednym z najbardziej znanych jest amulet w kształcie żuka – skarabeusz. W starożytnym Egipcie skarabeusze darzone były szczególnym szacunkiem. Uważane były za święte stworzenia. Miały przynosić pomyślność i oczywiście chronić posiadacza. Umieszczano go także w grobowcu. Miał chronić duszę zmarłego w czasie Sądu Ozyrysa.
Kolejnym bardzo popularnym amuletem starożytnego Egiptu jest Oko Horusa . Oko Horusa w staroegipskiej symbolice oznaczało boską opiekę i boską władzę królewską. Jego symbolem było słońce, utożsamiano go z Bogiem Re. Egipscy oraz bliskowschodni żeglarze podobno malowali Oko Horusa na burtach lub dziobie okrętu w celu zapewnienia sobie boskiej ochrony podczas podróży. Oko Horusa ma chronić przed zawiścią, zazdrością, złorzeczeniem i odrzuca złą energię wysyłaną przez innych ludzi.
Następnym przykładem amuletu jest Ankh. Chronił przed wszystkim co złe, a jego głównym zadaniem było powołać zmarłego do kolejnego życia , w tym celu kładziono go na jego ciele.
Niektóre Egipskie symbole miały dawać nieśmiertelność i wieczne zdrowie. Przykładem jest Krzyż Egipski, który kształtem przypomina literę ”T” z pętelką u góry. Jest to jeden z najsilniejszych amuletów. Promieniuje bardzo silną energią, zapewnia zdrowie, długowieczność jak również płodność i ochronę.

Zadaj doradcy dowolne pytanie: