Czym jest ezoteryka?

Czym jest ezoteryka?

ezoteryka
Na świecie istnieją setki tysięcy stron internetowych poświęconych tematyce ezoterycznej. Najbardziej spodziewaną na nich rzeczą jest horoskop. I właśnie głównie po uzyskanie informacji dotyczących swojej najbliższej przyszłości użytkownicy Internetu zaglądają właśnie na strony i fora ezoteryczne. Jednak przekonanie, że ezoteryka to tylko horoskopy jest bardzo błędnym wnioskiem. Tak szerokiej dziedziny o dziesiątkach różnych kategorii nie można zawężać tylko do  jednej, najbardziej nam znanej. Tak więc czym jest ezoteryka?

Ezoteryka sama w sobie jest ideą znaną od początku lat 90. Wtedy dopiero zaczęto używać tej nazwy na większą skalę. Dziedzina ta zajmuje się głównie rozwojem duchowym człowieka. Potrafi przedstawić wszystkie zawirowania dziejące się wewnątrz duszy ludzkiej. Ezoteryka jest szczególnym rodzajem wiedzy do której od zarania dziejów dostęp miały jedynie osoby wybrane takie jak np. szamani czy kapłani. Wraz z biegiem czasu, gdy zainteresowanie tym, co dzieje się wewnątrz człowieka zaczęło zajmować kolejne klasy społeczne, a także wtedy, gdy chciano wyjaśniać zjawiska, których nie potrafiły wytłumaczyć prawa fizyki, ezoteryka stała się dziedziną dostępną dla każdego. Jak przysłowiowe „grzyby po deszczu” we wszystkich krajach zaczęły pojawiać się wróżki, wróże, specjaliści od feng shui, radiesteci czy też uzdrowiciele. Wszystkie te zawody mieszczą się w dziedzinie ezoteryki. Zaczęły się też wtedy czasy, w których pewien rodzaj magii zaczął być dostępny dla każdego człowieka, a nie tylko dla wybranych.

Mimo faktu, iż pierwotnie ezoteryka miała za zadanie pomagać w osobistym, wewnętrznym oświeceniu oraz pomagać uporządkować swoje wewnętrzne „ja” coraz częściej przypisywana była do różnych ruchów religijnych, które parały się tym, iż posiadają wiedzę tajemną. Czasami wręcz podkreślano, że swoje podstawy budowali na ezoteryzmie bądź okultyzmie, do którego także zalicza się ezoteryka. Religie w których występują ruchy ezoteryczne to np. gnostycyzm, sufizm czy też tantryzm.

W ciągu wszystkich lat istnienia ezoteryki wykształciły się różne szkoły, które jej nauczają. Niektóre ich założenia są ze sobą sprzeczne jednak nie można jednoznacznie wytłumaczyć pojęcia i sposobu życia jakim jest ezoteryka. Najpopularniejsze szkoły ezoteryczne to: Gnostycyzm, który zakłada, że świat w którym żyjemy jest nierzeczywisty i gdy tylko dojrzymy swoją własną naturę to powrócimy do domu czyli świata duchowego.

Hermetyzm, zakłada, że kosmos i dusza są ze sobą połączone i stanowią jedność.

Masoneria, zakłada dążenie do pogłębiania swoich zalet i dążenie ku boskości.

Spirytualizm, mówi o wpływie życia pozagrobowego na aktualne doświadczenia życiowe.

Jak widać jest wiele ruchów oraz szkół, które przedstawiają aspekty ezoteryki. Jedynym założeniem, które łączy te wszystkie nauki jest to, że główną cechą ezoteryzmu jest chęć poznawania tego, co nieznane. Poszukiwanie odpowiedzi na zadane pytania bez względu na czas jaki to zajmie.