Karty Lenormand

Karty Lenormand

kartyNiezwykle rzadko zdarza się, aby na świat przyszła osoba posiadająca dar przewidywania przyszłości. Historia zna wielu samozwańców – ludzi, którzy twierdzili, że posiadają taką zdolność lecz nie potrafili jej de facto udowodnić. W przypadku Marie-Anne Adelaida Lenormand nie ma mowy o pomyłce. Zarówno dawniej jak i współcześnie uznaje się ją za największe medium Francji XIX wieku.

Marie Lenormand – kobieta, która przepowiedziała upadek Napoleona

Marie-Anne Adelaida Lenormand przyszła na świat 27 maja 1772 w Alencon we Francji. Chwilę jej narodzin poprzedzały niezwykle tragiczne wydarzenia. Wszystkie źródła badające pochodzenie jak i życie Marie zgodnie podają, iż jej matka będąc w 8 miesiącu ciąży niefortunnie upadła, stwarzając tym samym zagrożenie dla życia dziecka. Marie była zdrowa, jednak upadek miał spowodować widoczne defekty w jej fizyczności – jedna z nóg dziewczynki była krótsza zaś jej barki znajdowały się na różnej wysokości. Dziewczynka cierpiała także na bardzo silne migreny. Czas pokazał jednak, iż miały one także swoją dobrą stronę – otóż Marie podczas napadów bólu doznawała wizji, które stanowiły jej pierwsze narzędzie przepowiadania przyszłości. Dzieciństwo Lenormand to okres intensywnej nauki. Rodzice posłali dziewczynkę do szkoły klasztornej, gdzie nabyła zdolność odczytywania symboli, języka roślin jak i otaczającego jej świata. Marie bardzo szybko zdała sobie sprawę ze swojej odrębności. Jako młoda jeszcze dziewczyna opuszcza rodzinne przedmieścia Paryża aby finalnie zamieszkać w sercu miasta. To właśnie tutaj poznaje zasady czytania kart jak i system sławnego wówczas wróżbity Eteilli. W wieku niespełna 21 lat podejmuje wraz z przyjaciółką decyzję o otworzeniu własnego salonu wróżb. Nie trzeba długo czekać na klientów. Kto raz zawitał u Marie powracał, albowiem jej wróżby zawsze znajdowały pokrycie w życiu.  Sława wróżbiarki przybiera na mocy kiedy jej salon odwiedzają największe persony ówcześnie żyjących, w tym m.in. Marat, Saint-Joust i Robespeirre, którym słusznie przepowiada śmierć. Swoją pozycję umacnia wróżąc również Napoleonowi. To właśnie ona ujrzała zwycięstwo jego armii, kolejno rozwód z żoną Józefiną oraz upadek i klęskę. W pewnej chwili doszło do tego, iż wiele osób uznało ją za niewygodną. Kościół oskarżył Lenormand o herezje i kontakty z zaświatami, co finalnie skutkowało skazaniem wróżbiarki na rok więzienia oraz grzywnę. Wniesiona apelacja przyniosła uniewinnienie, jednak wróżbiarka obawiając się powtórzenia podobnej sytuacji wycofuje się ostatecznie z życia politycznego.                  Nie rezygnuje jednak z wróżenia – działa na mniejszą skalę przyjmując klientów wszystkich klas społecznych aż do śmierci w 1843 roku.

Karty Lenormand – otwarta księga przyszłości

Lenormand pozostawia po sobie wiele dzieł dotyczących technik wróżebnych, m.in. o przepowiadaniu przyszłości z dat. Dwa lata po jej śmierci wydrukowana została talia kart „Le Grand Jeu de Mademoiselle. Lenormand”, której autorstwo przypisywała sobie Madame Breteau podająca się za uczennicę Marie. Oczywistym było jednak, że nikomu nieznana wróżbiarka próbuje zaskarbić w ten sposób sławę. Wielu przypuszczało bowiem, że Lenormand rozpoczęła pracę nad kartami jeszcze za życia.

W skład kart Lenormand wchodzą dwie talie – Mała oraz Wielka. Mała talia składa się z 36 kart. Każda z nich zawiera liczbę i symbol obrazkowy, który nadaje jej główne znaczenie. Niektóre talie zawierają, oprócz głównego symbolu, wizerunek karty klasycznej, co umożliwia wróżącemu rozszerzenie interpretacji. Wielka talia (zwana astromitologiczną) różni się od małej strukturą. Składa się z 52 kart i dwóch kartoników uzupełniających. Karty podzielone są na pięć głównych kategorii tematycznych. Każda z nich zawiera centralny wizerunek mitologiczny, który niesie ze sobą podstawowe znaczenie karty. Oprócz tego na kartoniku znajdziemy symbole astrologiczne i liczbowe, dodatkowe, uzupełniające rysunki oraz symbol kwiatowy. To, co łączy obydwie talie to niezwykła precyzja przewidywania przyszłości. Karty Lenormand jak żadne inne są   w stanie określić konkretne wydarzenia, daty i ludzi, którzy pojawią się na drodze ludzi, dla których zostaną rozłożone.

 

Wybierz doradcę i zadaj dowolne pytanie: