Wampiry są wśród nas

HeadacheWampiry są wśród nas

Samo słowo „wampir” wzbudza w nas negatywne emocje. Od zarania dziejów kojarzone jest z krwiopijczyni bestiami, które nie pozostawiają po sobie nic, prócz sterty ciał bez krwi. Setki filmów, legend, opowiadań przybliża nam ich naturę oraz sposoby na radzenie sobie z wampirami czy ich rozpoznanie. Mimo tego, iż jesteśmy pewni tego, że jest to tylko pisarski wymysł okazuje się, że jednak nie do końca. Wraz z rozwojem technologii oraz wszechobecnym postępem ewoluowało także pojęcie wampira. Okazuje się, że w tak nowoczesnych czasach bardzo łatwo jest spotkać takiego gagatka. Mowa tu oczywiście o wampirze energetycznym. Może i nie wysysa krwi ale bardzo skutecznie potrafi wyssać z człowieka całą energię życiową.

Jak rozpoznać wampira energetycznego?

Otóż rzecz nie wcale tak prosta jak się wydaje. Na początku znajomości każdy wampir energetyczny wydaje się być w porządku w stosunku do nas. Miła, inteligentna i uczuciowa osoba, która czasami coś o sobie wspomni. Jest to jednak tylko przykrywka, ponieważ im dalej zabrniesz w znajomość z taką osobą, tym bardziej będzie Cię ona męczyć. Na samym początku swojego złego samopoczucie nie będziesz wiązać wcale z druga osobą. Jeżeli jednak spotkania z kimś są dla Ciebie naprawdę męczące, a po nich czujesz się naprawdę wykończony, to zastanów się czy nie masz do czynienia właśnie z wampirem energetycznym. Osoby takie nastawione są na rozmowy o sobie samych. Bardzo lubią o sobie mówić i słuchać. Są łase na komplementy, a wraz z upływającym czasem przestają interesować się tym, co słychać u Ciebie, ponieważ same stawiają siebie na pierwszym miejscu. Lubią czuć się dowartościowane i w centrum uwagi. Bardzo często zdarza się także tak, że wampir zaczyna wykorzystywać Ciebie do osiągania własnych celów. Dzięki bardzo miłemu początkowi nawet nie zauważysz, kiedy miła relacja przerodzi się w toksyczną dla Ciebie więź.

Wampiry bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że mają destruktywny wpływ na swoich współtowarzyszy. Żyją w przekonaniu, że wszystko się im należy. Ich emocje są najistotniejsze i, że wszystkie ich potrzeby są ważniejsze od potrzeb innych. Uważają, że znajdują się ponad wszystkimi zasadami współżycia międzyludzkiego i, że one ich nie dotyczą.

Rodzaje wampirów energetycznych.

Narcyz – chce być zawsze w centrum uwagi, pragnie by go podziwiano i uwielbiano. W trakcie rozmów skupia się jedynie na sobie, nie zadaję pytań i nie interesuje go opinia innych. W pracy może się wykazywać dużą błyskotliwością, nie jest to jednak osoba z którą można się przyjaźnić. Jeśli nie chcemy cierpieć raczej nie nawiązujmy z taką osobą bliższych relacji. Dla narcyza zawsze on sam będzie najważniejszy.

Kontroler – ma zdanie na każdy temat, wszystko wie najlepiej, nawet to w jaki sposób powinieneś żyć. Wytknie Ci każdy błąd, będzie Cię pouczał w jaki sposób masz rozwiązać dany problem, jak wychowywać dzieci. To on powie Ci, że nie radzisz sobie w pracy i życiu prywatnym. Jak się przed kimś takim bronić? Nie ma sensu wdawać się z nim w dyskusję, szczególnie o mało istotne sprawy. W sprawach ważnych powinniśmy stanowczo podkreślić, że nasze decyzję są tylko i wyłącznie naszą prywatną sprawą.

Ofiara – uważa, że wszystkie nieszczęścia tego świata spadają właśnie na niego. Narzekanie na wszystko to Jego specjalność. Uwielbia się użalać nad sobą i ma nadzieję, że wzbudzi współczucie u swojego rozmówcy. Nie ma sensu angażować się zbyt mocno i analizować każdej sytuacji. Postaraj się ograniczyć kontakt z takimi osobami. Kiedy znów zacznie opowiadać Ci o wszystkich swoich nieszczęściach i przykrych doświadczeniach przyznaj mu rację i powiedz: „To musiało być naprawdę straszne”.

Krytykant – Uwielbia się wywyższać, osądza innych i nie docenia czyichś zasług. Tylko czeka aż podwinie Ci się noga by móc wytknąć Twoje błędy.  Zazwyczaj naszą pierwszą reakcją na tego typu zachowanie jest atak. Przy walce z krytykantem lepiej zastosować nieco inną taktykę. Jeśli, któraś z jego porad okaże się przydatna powiedzmy mu o tym. To z pewnością go zaskoczy. Krytykanci zazwyczaj czekają na podziękowania i uprzejmości jednak ich nie dostają.

Rozłamowiec – ciężko z nim współpracować ponieważ łatwo się obraża, czasem nie wiadomo o co. Jednego dnia będzie Twoim najlepszym przyjacielem, drugiego będzie Cie atakować i szukać powodów do kłótni. Jeśli poczuje się skrzywdzony nie pomoże Ci nawet gdy będziesz tego bardzo potrzebować. Lubi angażować wszystkich dookoła w Wasze sprawy. Jak z nim postępować? Najlepiej  jasno wyznacz granicę w Waszych kontaktach. Jeśli Rozłamowiec to osoba, z która zetknąłeś się w pracy postaraj się skupić na celach, które musicie razem osiągnąć. Nie wdawaj się w dyskusję nie związane z pracą.

Jak obronić się przed wampirem energetycznym?

Najistotniejszą sprawą jest jego rozpoznanie. Jeśli z kimś się widujesz i ta osoba nie daje ci dojść do głosu, ciągle mówi o sobie i swoich uczuciach, potrzebuje Cię tylko do tego byś o niej mówił, a po każdym spotkaniu czujesz się tak, że masz wszystkiego dość i brakuje Ci sił, to najprawdopodobniej masz do czynienia właśnie z wampirem energetycznym. Jak go pokonać? Kiedy już rozpoznasz wampira nie staraj się jego zmieniać, bo to akurat się nie uda. Uświadamianie, że zachowuje się nie fair może jedynie spowodować jego gniew. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie z nim kontaktów, a jeśli już dojdzie do spotkania, to staraj się wyrażać swoje emocje oraz wtrącać informacje o sobie. Spraw, by wampir uświadomił sobie, że nie jest dla Ciebie najważniejszy i że w tej relacji także Ty się liczysz. Najlepiej jednak będzie uciekać jak najdalej od razu po jego rozpoznaniu.