Chiński Nowy Rok

Chiński Nowy Rok dosłownie oznacza “Święto Wiosny”. 

Jest to święto ruchome, wypada pomiędzy 21 stycznia a 20 lutego.

W 2022 roku Nowy Rok rozpoczyna się w Chinach 1 lutego i potrwa do 22 stycznia 2023 roku.

Chiński horoskop podobnie jak nasz ma 12 znaków zodiaku. Chińskim znakom zodiaku patronują zwierzęta. Co więcej cały cykl dzieli się nie tylko na miesiące, ale także na 12 lat oraz 12 podwójnych godzin doby, wyróżnia się także 5 żywiołów, dlatego cały okres zodiaku wraz z żywiołami trwa aż 60 lat. 

Chińskie znaki zodiaku to:  magiawrozby.pl/horoskopy/horoskop-chinski/

  • Pies, Świnia, Szczur, Bawół, Tygrys, Królik, Smok, Wąż, Koń, Owca (Koza), Małpa, Kogut

1 lutego 2022 roku rozpoczął się ROK TYGRYSA 

W Chinach Nowy Rok celebrowany jest przez piętnaście dni, kończy je Święto Latarni – jedno z najważniejszych świąt w kraju. Miasta i wsie rozjaśniają się całym mnóstwem lampionów we wszystkich kształtach i rozmiarach.

Zgodnie z jedną z legend lampiony rozświetlają drogę duchom przodków, którzy przybywają by odwiedzić swoich bliskich z okazji Nowego Roku.

Przygotowania do Nowego Roku rozpoczynają się na początku ostatniego miesiąca starego roku. 

Zgodnie z panującą tradycją w ósmy dzień tego miesiąca cała rodzina przystępuje do generalnych porządków by wygnać z domu zmartwienia i złe duchy.

Okres przedświąteczny to również czas zjednywania bóstw, które mają bardzo ważne zadanie. 

Według chińskich wierzeń bóstwa te składają raport Nefrytowemu Cesarzowi (najważniejszy bóg taoizmu) Raport przedstawia listę dobrych i złych uczynków całej rodziny, by bóstwa obłaskawić i zdobyć ich przychylność, na domowych ołtarzykach zapalane są wonne kadzidła, pojawiają się także miseczki z banknotami i słodkościami.

Wigilię Nowego Roku spędza się z najbliższą rodziną. Warto wspomnieć, że 3 dni Nowego Roku są dniami wolnymi od pracy. W pierwszy dzień, zgodnie z tradycją odwiedza się przyjaciół i dalszą rodzinę, Drobne prezenty jakimi się ich obdarowuje to najczęściej niewielkie kwoty zapakowane w czerwone koperty. Czerwień w Chinach jest uważany za kolor radości, który gwarantuje ma gwarantować jasną i szczęśliwą przyszłość.